Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Կառավարության «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի կատարման ընթացքը․ տեղեկացնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը զեկուցել է, որ ընդհանուր առմամբ ավարտվել կամ իրականացման տարբեր փուլերում են գտնվում 223 դպրոցի և կրթահամալիրի կառուցման, հիմնանորոգման և վերանորոգման աշխատանքները: Ըստ այդմ՝ կառուցման աշխատանքները վերաբերում է 183 դպրոցի, հիմնանորոգման աշխատանքները՝ 17 և նորոգման աշխատանքները՝ 23 դպրոցի: 223 դպրոցներն, ըստ աշակերտական հզորության, 72 հազար է, իսկ 300 դպրոցի դեպքում կլինի 100 հազարից ավելի:
Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է նաև շինարարական գործընթացի կառավարման բարելավման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները: Ըստ այդմ՝ սահմանվել են գնման գործընթացի լավարկումներ նախատեսող կարգավորումներ, իրականացվել են արդյունավետ կառավարման նպատակով անհրաժեշտ կարողությունների զարգացմանն ուղղված աշխատանքներ, ծրագրի ժամանակին իրագործելու նպատակով իրականացվել են պետական, համայնքային և մասնավոր կազմակերպությունների գործողությունների համաժամանակյա համակարգման ուղղությամբ աշխատանքներ: Զեկուցվել է, որ 2020-2022թթ. մեկնարկել են 29 դպրոցում մարզադահլիճների կառուցման և վերակառուցման աշխատանքներ:
Փոխվարչապետի զեկուցմամբ, ընդհանուր առմամբ, ավարտվել և իրականացման տարբեր փուլերում են գտնվում 364 մանկապարտեզի և նախակրթահամալիրների կառուցման և հիմնանորոգման աշխատանքներ: Ըստ այդմ՝ 157 մանկապարտեզում աշխատանքներն ավարտված են, 207-ը՝ ընթացքի մեջ են: Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ բոլոր բնակավայրերում նախադպրոցական հասանելիություն ապահովելու Կառավարության ծրագրի իրականացման նպատակով իրականացված վերլուծությունը ցույց է տվել, որ 244 բնակավայրում բացակայում է նախադպրոցական հաստատությունների հասանելիությունը: Փոխվարչապետը նշել է, որ խնդիրը լուծելու նպատակով հաջորդիվ կառուցվելիք մանկապարտեզները ներառվելու են վերոնշյալ բնակավայրերում:
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 342 մլրդ դրամ:
Ներկայացվել են նաև ծրագրի շրջանակում 2025 թվականին նախատեսվող աշխատանքների վերաբերյալ մանրամասներ:
Վարչապետն անդրադարձել է շինարարության ընթացքում ի հայտ եկող մի շարք հարցերի, մասնավորապես՝ նախագծային, որոնց առաջիկայում անհրաժեշտ է անդրադառնալ և հասցեագրել: Կառավարության ղեկավարի հաջորդ դիտարկումը վերաբերել է շահագործման հանձնված դպրոցների հետ անընդհատ կապ պահպանելու անհրաժեշտությանը՝ շահագործումից հետո ժամանակ առ ժամանակ անպայման պետք է վերադառնալ, մարդկանց հետ խոսել, ծանոթանալ առկա խնդիրներին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է նաև մեկից ավելի տիպային նախագծեր ունենալու կարևորությունը՝ կախված տեղադիրքերից և տարբեր գործոններից:
Ծրագրի իրականացման գործընթացում վարչապետը կարևորել է ստանդարտի սահմանումը՝ ֆունկցիոնալության, որակի, գույքային. «Ինչքան պրոբլեմների հետ բախվում ենք շինարարության ոլորտում, նույնքան պրոբլեմների բախվում ենք գույքային ապահովման ոլորտում»:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ ներկայումս իրականացվում է ստանդարտների վերանայման գործընթաց, որպեսզի գույքի ձեռքբերումը լինի ավելի նպատակային: Նախարարը հայտնել է, որ գույքի ձեռքբերման հաջորդ տարվա մրցույթներն արդեն վերանայված ստանդարտներով կիրականացվեն՝ հաշվի առնելով նաև միջազգային փորձի բոլոր ուսումնասիրությունները:
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաև հետագա բյուջետավորման մեջ ստանդարտներ սահմանելու անհրաժեշտությանը: «Շենքը կառուցեցինք, հանձնեցինք, ու հանձնման պահից մեկնարկում է դրանց մաշեցման գործընթացը: Այսինքն՝ հետո ինչպե՞ս պետք է բյուջետավորվի այդ շենքի և գույքի պահպանումը, որպեսզի այն երկար ծառայի: Մենք պետք է պլանավորենք, որ ինչ-որ մի պահի այդ գույքը պետք է շրջանառությունից դուրս գա և նոր, ժամանակակից ստանդարտներին համապատասխանող գույք մտնի»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն այս գործընթացում կարևորել է նաև գունային ստանդարտի սահմանումը, ինչն էական նշանակություն ունի նաև սոցիալ-հոգեբանության առումով. «Այն գյուղից գյուղ, մարզից մարզ, քաղաքից քաղաք կտրտվածության այդ հոգեբանությունը հաղթահարելու փոքր, բայց կարևոր գործոն է: Մարդը տեսնում է, որ իր գյուղում դպրոցը նույն գույնի է: Մարզային, տեղային ընկալումները նաև այս միջոցով հնարավորինս պետք է ցրենք»:
Վարչապետը հանձնարարականներ է տվել համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարներին՝ նախանշված նպատակներին հասնելու ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերն արդյունավետ իրականացնելու, շինարարական տեմպերն ըստ ծրագրվածի պահպանելու նպատակով: