ԵԽԽՎ նստաշրջանի ընթացքում Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի կողմից Ադրբեջանի մասին արտահայտած տեսակետները «լիովին անհիմն են և անընդունելի»։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն։
«Կցանկանայիքն հիշեցնել Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարին, որը նշել է Ադրբեջանի ու Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության փակուղային վիճակը, կոչ է արել ԵԽԽՎ-ի հետ երկխոսել բաց հարցերը լուծելու համար, որ երկխոսությունը դադարեցվել է և հանգեցրել փակուղու ոչ թե Ադրբեջանը, այլ ԵԽԽՎ 76 պատգամավորները, որոնք պաշտպանել են Վեհաժողովում ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները կասեցնելու անարդար և իրավական տեսակետից կասկածելի նախաձեռնությունը։ Նույնիսկ այդ հայտնի քայլից հետո, որը տեղի ունեցավ Եվրոպական խորհրդի կանոնադրության խախտման հետևանքով՝ ԵԽԽՎ-ն գերազանցելով իր լիազորությունները, ադրբեջանական կողմը դրսևորել է բաց երկխոսություն տարբեր ուղիներով և անկեղծ շահագրգռվածություն իրավիճակի հանգուցալուծման հարցում։ Ակնհայտ է, որ լիտվական կողմը, որը ԵԽ Նախարարների կոմիտեի նախագահն է, բոլորովին մտահոգված չէ ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի իրավունքներով»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը։
Նա հավելել է, թե հատկապես Արցախի գրավումից հետո ԵԽԽՎ-ն վարկաբեկում է Ադրբեջանին, և որ կառույցում ներկայացված լինելն Ադրբեջանի իրավունքն է, որը պետք է ապահովվի անվերապահորեն։
«Նշելով, որ Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանից կամավոր Հայաստան մեկնած հայազգի անձանց իրավունքները պաշտպանված են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով, և կարևոր է հարգել նրանց վերադարձի իրավունքը, Լիտվայի նախարարը, չգիտես ինչու, չի խոսում Հայաստանի տարածքից այս կամ այն ​​պատճառով վտարված ավելի քան 300 հազար ադրբեջանցիների իրավունքների մասին։ Նման կողմնակալ դիրքորոշմամբ ելույթ ունենալու փոխարեն՝ ավելի լավ կլիներ, որ լիտվացի նախարարը կենտրոնանար իր գործունեության վրա և ԵԽԽՎ-ին կոչ աներ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ Ադրբեջանի հետ երկխոսությունն ու համագործակցությունը վերականգնելու համար»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը։
Հիշեցնենք՝ Լիտվայի ԱԳ նախարարը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի ու ԵԽ-ի համագործակցությունը մտել է փակուղի։
«Մենք անհանգստացած ենք Ադրբեջանում խոսքի ազատության իրավունքի խախտման մասին հաղորդումներով»,- ասել էր Լանդսբերգիսը՝ մատնանշելով անհամաչափ քրեական պատժամիջոցները նրանց նկատմամբ, որոնք փորձել են օգտագործել խոսքի ազատությունը: