Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հայտարարության համաձայն՝ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվելու են աննախադեպ, կոպիտ արտաքին միջամտության ֆոնին, ինչը ընտրական սկզբունքների բացահայտ խախտում է․ հայտնում է Վրաստանի առաջին ալիքը։
Կոբախիձեի խոսքով՝ պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի ավտորիտարիզմն ու գործակալական իշխանությունը երբեք չվերադառնան Վրաստան։
«Շատ ցավալի է։ Լավն այն է, որ արտաքին միջամտությունը չի կարող ի վերջո ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա։ Բոլորը գիտեն, թե ով ով է, ինչ են մատուցում նրանց մեջ, արտաքին միջամտության այս տեսակը։ Երբ Սաակաշվիլիի նկարները ցուցադրող իրադարձությունն անվանում ես ժողովրդավարության փառատոն, պարզ է, որ իրականում Վրաստանում ինչ-որ մեկը փորձում է ավտորիտարիզմի փառատոն անցկացնել և ավտորիտարիզմը վերադարձնել Վրաստան։ Այս ավտորիտարիզմի արդյունքը, ի թիվս այլ բաների, եղավ 2008թ.-ին։ Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի ավտորիտարիզմը երբեք չվերադառնա Վրաստան, որպեսզի այդ գործակալական իշխանությունը երբեք չվերադառնա Վրաստան»,- ասել է Իրակլի Կոբախիձեն։