Երկու տարվա դադարից հետո այսօր հայ-թուրքական կարգավորման հարցով հատուկ բանագնացներ Ռուբեն Ռուբինյանն ու Սերդար Քըլըչը հանդիպում են Հայաստան-Թուրքիա սահմանին՝ Մարգարա անցակետում։ Սա հատուկ բանագնացների հինգերորդ հանդիպումն է։
Հատուկ բանագնացների չորորդ հանդիպումը տեղի էր ունեցել ավելի քան երկու տարի առաջ՝ 2022 թվականի հուլիսի 1-ին, Վիեննայում: Այդ հանդիպումից հետո հայտարարվեց ձեռք բերված առաջին պայմանավորվածության մասին՝ բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների, ինչպես նաև դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար: Անցնող երկու տարում, սակայն, պայմանավորվածությունն իրականություն չի դարձել։
Անցած տարի նոյմբերին, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ակնկալիքով, հայկական կողմն ավարտեց Մարգարայի անցակետի վերանորոգումը, որի համար Հայաստանը 1 մլրդ դրամ ծախսեց։ Օրեր առաջ Արմավիրի մարզ կատարած այցի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել էր անցակետ։
Հայ և թուրք բանագնացների հինգերորդ հանդիպումն ի՞նչ կփոխի, արդյոք Ռուբինյան- Քըլըչ հանդիպումից հետո կբացվի՞ սահմանը։ Այս հարցերի վերաբերյալ Factor TV-ն լսել է իշխանական և ընդդիմադիր պատգամավորների, նաև՝ թուրքագետի տեսակետները։