Այս տարի հանրապետության բուհերը, ընդհանուր հաշվով, ունեցել են 14,696 դիմորդ, նախորդ տարվա համեմատ՝ դիմորդների թիվն աճել է 746-ով։ Իսկ ո՞րն է այս տարվա ամենապահանջված մասնագիտությունը։ Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի փոխտնօրեն Կարո Նասիբյանը տեղեկացնում է, որ դա «Ստոմատոլոգիան» է։ Կրթական այս ծրագրի գծով Երևանի պետական բժշկական համալսարանում այս տարի ունեցել ենք 320 դիմորդ։ Ի դեպ, նախորդ տարի էլ ամենապահանջված մասնագիտությունը «Բուժական գործն» էր՝ կրկին Բժշկական համալսարանում։
Այս տարի պահանջված մասնագիտությունների թվում են «Իրավագիտությունը» Երևանի պետական համալսարանում՝ 291 դիմորդով, Հայ-Ռուսական համալսարանում էլ՝ 118 դիմորդով, «Միջազգային հարաբերությունները» ԵՊՀ-ում՝ 220 դիմորդով, «Հոգեբանությունը» նույն բուհում՝ 154 դիմորդով, «Հանրային քաղաքականություն և կառավարումը» կրկին Մայր բուհում՝ 57 դիմորդով, «Հասարակայնության հետ կապերը» նույն բուհում՝ 56 դիմորդով։
Մյուդ Սարդարյանն այս տարի դիմել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կառավարման ֆակուլտետ։
«Բացի այն, որ ընտանիքիս անդամները ևս այդ ոլորտում են, և մասնագիտությունն ինձ գրավել է դեռ մանկուց, հաշվի եմ առել նաև այն հանգամանքը, որ կրթական այդ ծրագիրը բոլոր տարիներում պահանջված է եղել»,- ասում է նա։
Այս տարի տասնյակ կրթական ծրագրերի գծով հայաստանյան բուհերում որևէ դիմորդ չի եղել։ Ընդհանուր առմամբ, 9 պետական բուհերի 25 կրթական ծրագրերի գծով ունեցել ենք 0 դիմորդ։ Օրինակ՝ «Ֆիզիկա», «Սոցիոլոգիա» մասնագիտությունները Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանում ոչ ոքի չեն հետաքրքրել, Երևանի պետական կոնսերվատորիայում «տուբա», «հոբոյ», «ֆագոտ», «ջազ-սաքսոֆոն» գործիքների գծով որևէ դիմորդ չի եղել, ևս 7 մասնագիտությունների գծով 0 դիմորդ է ունեցել Կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղը։
«Թատերագիտությունն» ու «Կինոգիտությունը», ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս ոչ գրավիչ մասնագիտությունների թվում են․ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում այդ ուղղություններով որևէ դիմորդ չենք ունեցել։ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում կրթական 3 ծրագրերի գծով ևս ունեցել ենք 0 դիմորդ։
Ինչ վերաբերում է մարզային բուհերին, պատկերն անմխիթար է, օրինակ, Գավառի պետական համալսարանում «Կենսաբանություն», «Բնապահպանություն և բնօգտագործում», «Դեղագործական քիմիա» կրթական ծրագրերը որևէ մեկին չեն հրապուրել, իսկ Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Գյումրու մասնաճյուղը «Քանդակագործություն», «Արվեստաբանություն» կրթական ծրագրերի գծով ունեցել է 1-ական դիմորդ։ Գորիսի պետական համալսարանում էլ ոչ ոքի չի գրավել «Էլեկտրաէներգետիկա» մասնագիտությունը։