Financial Times-ը հրապարակում է արել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սեպտեմբերի 19-ի ադրբեջանական ագրեսիայից ու Արցախի էթնիկ զտումներից հետո Բաքվում տրամադրությունների և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի անփոփոխ ռազմական հռերտորաբանության, Հայաստանի նկատմամբ պարբերաբար հնչող սպառնալիքների վերաբերյալ։ Մասնավորապես, նշվում է, որ խաղաղության նոր դարաշրջան ազդարարելու փոխարեն՝ Բաքվի տոնայնությունը հարևան Հայաստանի հետ կապված մտավախություն է առաջացնում, որ իր հավակնությունները կարող են ավելի մեծ լինել, և հակամարտությունը դեռ չի ավարտվել։
«Մենք Ադրբեջանին անընդհատ ասում ենք՝ դու ես հաղթողը, դու կարող ես քեզ թույլ տալ մեծահոգի լինել»,- լրատվամիջոցին ասել է արևմտյան դիվանագետներից մեկը:
Սակայն դիտորդները նշում են, որ Բաքվի ռազմական հաղթանակին որևէ զինադադար չի հետևել և ոչ մի իմաստալից քայլ չի ձեռնարկվել՝ հաշտեցնելու երկու հասարակություններին, որոնք բաժանված են տասնամյակների պատերազմներով:
Փոխարենը անցյալ շաբաթ Ադրբեջանի ղեկավարը նկարահանվել է՝ ցուցադրելով, թե ինչպես է շրջում Ստեփանակերտի դատարկ փողոցներով և ոտնատակ տալիս Լեռնային Ղարաբաղի դրոշը։ Նրա «հաղթական ելույթը կենտրոնացած էր անցյալի վրա և ծաղրում էր Ղարաբաղի ղեկավարներին, որոնք այժմ բանտարկված են Բաքվում», նշում է հոդվածագիրը։
Հրապարակման մեջ ասվում է, որ Հայաստանում կա մտավախություն, որ Բաքուն կարող է հարձակվել Հայաստանի վրա՝ հաշվի առնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածք արդեն արձանագրված ներխուժումները։
Իհարկե, Ադրբեջանի պաշտոնյաները կտրականապես հերքում են նման ծրագրերի առկայությունը։
«Մենք Հայաստանի տարածքում ռազմական նպատակներ չունենք»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Բայց Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը հարգելու նման խոստումներ նախկինում ևս տրվել, բայց հետո խախտվել են։ Պարբերականը հիշեցնում է նաև հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում ծրագրված հնգակողմ հանդիպումից Ալիևի հրաժարվելու մասին։
«Մենք ցանկանում ենք ընդունել նրանց խոսքը, բայց հետո կա «բայց»-ը։ Եթե այլ ռազմական նպատակներ չկան, ինչո՞ւ ենք մենք առաջնորդներին համախմբելու այդքան դժվարություններ ունենում: Եթե դուք ասում եք, որ հավատարիմ եք խաղաղությանը, խնդրում ենք՝ ստորագրել»,- լրատվամիջոցի հետ զրույցում ասել է դիվանագետը։
Եվ երկու դիվանագետներ էլ ասել են, որ մինչև մեկօրյա պատերազմի սկիզբը հավաստիացումներ են ստացել, որ Ղարաբաղում ռազմական գործողություն չի իրականացվի:
«Մենք մեզ դավաճանված ու դառնացած էինք զգում»,- ասել է դիվանագետներից մեկը։
Երկրորդ աղբյուրն էլ նշել է, որ երբ խոսքը հետագա ռազմական գործողությունների ռիսկի մասին է, «խոհեմ վերաբերմունքը վստահելն է, բայց՝ ստուգելով»։