Ադրբեջանի գլխավոր դատախազը կիրակի՝ հոկտեմբերի 1-ին Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին կալանավորելու օրդեր է տվել։ Այս մասին հայտնում է Euronews-ը։
Լրատվականը հիշեցնում է, որ չորեքշաբթի Ադրբեջանի ոստիկանությունը ձերբակալել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, երբ նա փորձում էր անցնել Հայաստան տասնյակ հազարավոր այլ անձանց հետ, ովքեր փախչում էին երկրից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու համար անցյալ շաբաթ Բաքվի կողմից իրականացված 24-ժամյա հարձակումից հետո։
«Գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի ձերբակալության օրդերն արտացոլում է Ադրբեջանի մտադրությունը՝ արագ և ուժով տիրել տարածաշրջանին երեք տասնամյակ տևած հակամարտությունից հետո»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Euronews-ը գրում է նաև, որ մինչ Բաքուն խոստանում է հարգել Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի իրավունքները, շատերը փախչում են՝ վախենալով հաշվեհարդարից կամ իրենց լեզուն օգտագործելու և կրոնն ու մշակութային սովորույթները դավանելու ազատությունը կորցնելու մտավախության պատճառով: