Հայաստանն Արցախի փակ միջանցքի հարցը կբարձրացնի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում՝ առանց ժամկետներ հստակեցնելու․ հայտարարել է ՀՀ վարչապետի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը «Սիվիլնեթ»-ին տված հարցազրույցում։
Արցախում հումանիտար ճգնաժամին Կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանը։ Վարչապետը շեշտել է, որ միջազգային փորձագիտական շրջանակներից հնչում են կարծիքներ, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու՝ Ադրբեջանի քաղաքականությունը կարող է դիտարկվել ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին ՄԱԿ-ի 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ի Կոնվենցիայի դիտանկյունից: Փաշինյանը միջանցքը բացելու համար առավել մեծ ջանքեր ներդրելու անհրաժեշտություն է տեսնում, իսկ թե ինչ քայլերի մասին է խոսքը, չի մանրամասնում։
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 8-ին Արայիկ Հարությունյանն իր հրատապ ուղերձում ահազանգել էր, որ Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը ենթարկվում է ցեղասպանության և կանգնած է ոչնչացման ու հայրենազրկման իրական սպառնալիքի առջև։ Արցախի նախագահը դիմել էր ՀՀ իշխանությանը՝ կոչ անելով հարցը բարձրացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ դիմելու սցենարին Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել էր հուլիսի 25-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ տեղեկացնելով, թե քննարկումներ են անցկացնում կառույցի մշտական անդամների հետ։ Նշենք, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամներն են ԱՄՆ-ը, ՌԴ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանը և Ֆրանսիան։
Միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը Factor TV-ի հետ զրույցում նշեց, որ այս պետություններից ցանկացածը կարող է վետո կիրառել, և բանաձև չընդունվի՝ անդրադառնալով այն տեսակետներին, թե ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ մշտական պետությունները չեն կարող վետո կիրառել Միջազգային քրեական դատարանի որոշման կատարման հարցով բանաձևի ընդունման համար։
Հիշեցնենք՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 30-ին դիվանագիտական աղբյուրները Factor TV-ին հայտնել էին, որ Ռուսաստանի դիրքորոշման պատճառով տապալվել է Լաչինի միջանցքի շուրջ դեկտեմբերի 20-ին ՄԱԿ-ի ԱԽ արտահերթ նիստի արդյունքում Անվտանգության խորհրդի նախագահողի հայտարարության ընդունումը: Ռուսաստանի Դաշնությունը վերջին պահին առաջարկել է մի շարք նոր փոփոխություններ՝ հստակ հաշվարկով, որ մյուս անդամների կողմից դրանք չեն ընդունվի, ինչը և տեղի է ունեցել:
Քաղաքագետ Գուրգեն Սիմոնյանը կարծում է, որ պաշտոնական Երևանը տարիներ է կորցրել և ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ պետությունների հետ անհրաժեշտ աշխատանք չի տարել։ Քաղաքագետը նշում է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը ճիշտ շեշտադրումներով չի դիմում միջազգային հանրությանը, որպեսզի գերտերություններն արձագանքեն։ Չնայած այս հանգամանքին՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին դիմելը Սիմոնյանն անհրաժեշտություն է համարում, սակայն կարծում է, որ Մոսկվայի հետ չպետք է զիջումների շուրջ բանակցել։
Ի դեպ, ռուսական «Կոմերսանտը», վկայակոչելով ռուսական պետական ապարատի պաշտոնյայի, գրում է մի սցենարի մասին, որի համաձայն՝ Լավրովն առաջարկել է նախ բացել Աղդամի ճանապարհը, որից 24 ժամ հետո՝ Լաչինի միջանցքը, ինչին Ստեփանակերտում դեմ են եղել։ Ըստ հրապարակման՝ ռուսաստանցի պաշտոնյան պնդել է, որ, ամեն դեպքում, Աղդամի ճանապարհը բացվելու է։