Կարող է հնչել լեգիտիմ մեղադրանք՝ ինչու 2022-ի հայտարարությունները չեմ արել 2019 -ին, որը հետևանք է բերել․ Փաշինյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Որ պատերազմ լինելու էր կամ դրա հավանականությունը մեծ էր, բոլորը գիտեին, խնդիրը կոնկրետ օրվա, տեղի մեջ էր և այն, թե որն է դրա կանխելու միջոցը: Այս մասին, այսօր 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Առաջինը՝ դիվանագիտական ճկունություն, և այդ առումով շատ կարևոր է 2007-2016 թվականների դիվանագիտական պատմությունը: Դա բերեց պատերազմի: Երկրորդը զիջումներն են, ի՞նչ կարգի զիջումների մասին է խոսքը: Սերժ Սարգսյանը հայտարարում էր, որ 7 շրջաններից դուրս ենք գալիս, բայց սա բավարար չէ արդեն Ադրբեջանին:
Եթե այսպես վերլուծենք, իմ հասցեին կարող է հնչել լեգիտիմ մեղադրանք, որ այն հայտարարությունները, որ արեցին 2022 թվականին մամուլի ասուլիսին, անեիր 2019-ի մայիսին:
Այո, այդ հայտարարությունները չանելը բերել է հետևանքներ:
Պրոբլեմն այն է, թե իսկ հայտարարություններ անելը ի՞նչ հետևանքների ու արդյունքների կբերեր: Ճշմարտությունը բանակցային բովանդակության մասին ասելն էլ գին ունի: Պատկերացրեք, 2018-ին վեր ես կենում ու ասում՝ ժողովո՛ւրդ ջան, սա է վիճակը, կա՛մ էս ենք անում, կա՛մ պատերազմ է, ու մեր շանսերն այնքան էլ մեծ չեն: Դա էլ բանակին է կոտրում»,- նշեց վարչապետը: