2008 թվականի Մարտի-1-ի իրադարձությունների ժամանակ ընդդիմադիր շարժման առաջին շարքերում կանգնած Նիկոլ Փաշինյանը 2010-ին դատապարտվել էր զանգվածային անկարգությունների կազմակերպման համար, 2022-ին՝ արդարացվել։
Վարչապետի պաշտոնում ընտրվելուց հետո նախկին ընդդիմադիր գործիչը մեկ անգամ չէ, որ խոսել է գործի բացահայտված լինելու մասին։ Չնայած դրան՝ ստացվում է, որՓաշինյանը 2008 թվականի իրադարձությունների գործով դատապարտված վերջին անձն է, քանի որ 2018 թվականից հետո դատարան ուղարկված միակ նոր գործը Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և վերջինիս հետ ամբաստանյալի աթոռին հայտնված պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի և նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործն էր, սակայն քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, իսկ վերագրվող միակ՝ սահմանադրական կարգի տապալման հոդվածը հակասահմանադրական է ճանաչվել։
Factor TV-ն ներկայացնում է Մարտի 1-ի ոճրագործության վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ տարբեր տարիներին արված հայտարարություններից հատվածներ։