ՄԱԿ-ն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը և հիշեցնում է այն կատարելու պարտավորությունը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մամուլի քարտուղար Ստեֆան Դյուժարիկը հայտարարություն է տարածել՝ կապված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գործընթացում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների հետ։
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները, որոնք ընդունվել են փետրվարի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դատավարության ընթացքում։ Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների վստահությունը Արդարադատության միջազգային դատարանին, որը նրանց խնդրել է լուծել տարաձայնությունները»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նա հիշեցնում է, որ դատարանների որոշումները պարտադիր են և հույս է հայտնում, որ կողմերը կկատարեն իրենց պարտավորությունները, այդ թվում՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով։
Գլխավոր քարտուղարը հույս է հայտնում, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կշարունակեն աշխատել իրենց երկկողմ հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ և հորդորում է կառուցողական երկխոսություն սկսել»,- ասված է հայտարարության մեջ։