«Արցախում ստեղծված  իրավիճակի նկատմամբ միջազգային և անհրաժեշտ ուշադրությունը գնալով նվազում է»,- խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Պատգամավորի կարծիքով՝  միջազգային հանրությունը և հատկապես  տարածաշրջանային այն խաղացողները, որոնք մշտապես Հարավային Կովկասում  ունեցել են ազդեցություն, ունեն լուրջ հնարավորություն ազդելու Ադրբեջանի վրա և իրավիճակը  որոշակի հանգուցալուծման տանելու ուղղությամբ։
«Այն իրավիճակն, որն  այսօր առկա է Արցախում, բավականին ծանր է և, չնայած շատերին թվում է,  որ մարդիկ ադապտացվում են ստեղծված իրավիճակին, իրավիճակից բխող գործողությունների միջոցով որոշակի  խնդիրներ կարգավորվում են, միանշանակ ասեմ, որ այդպես չէ, մեր հայրենակիցներն Արցախում բավականին ծանր, բարդ շրջան են ապրում։ Եվ ցավալիորեն այս իրավիճակում նրանք այսօր միայնակ են»,- նշեց Աբրահամյանը։