«Հայաստանը՝ որպես միջազգային հանրության նորմալ անդամ, պետք է միշտ արձագանքի նմանատիպ աղետներին ու առաջարկի օգնություն, համաձայնության դեպքում՝ օգնի»,- այս մասին ԱԺ ճեպազրույցի ընթացքում այս մասին նշեց արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն անդրադարձավ Թուրքիա մարդասիրական օգնություն ուղարկելուն:
Սարգիս Խանդանյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի այս քայլը  դրական ազդակ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում․ «Ինչ վերաբերում է Հայաստա-Թուրքիա բանակցություններին և այդ բանակցությունների վրա այս քայլի ազդեցությանը, իհարկե, այդ նյուանսը կա, առնվազն ընկալման տեսանկյունից։ Ես կարծում եմ՝ սա որոշակի առումով դրական ազդակ է։ Իհարկե, նման մասշտաբի աղետների դեպքում դրական ազդակներից խոսելը դժվար է, բայց այնուամենայնիվ, մենք տեսնում ենք, որ ցանկության դեպքում հնարավոր է, օրինակ, սահմանը բացել, շահագործել ճանապարհները, կոմունիկացիաները։ Եվ հույս ունենանք, որ Թուրքիայի կառավարությունն ավելի կհակվի այս գործընթացին, և մենք ավելի արագ արդյունքներ կտեսնենք»։