ՀՀ ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանն ԵԽԽՎ նիստում ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հռետորաբանությանը։
Վարդանյանը, մասնավորապես, մեջբերել է Ալիևի խոսքերը, որ եթե «հայկական կողմը չցանկանա մեր պայմաններով խաղաղության պայմանագիր, ապա նրանց սահմանները կլինեն այնտեղ, որտեղ մենք կուզենք»։
«Կներեք, բայց սա Եվրոպայի խորհրդի հռետորաբանություն չէ, սա Եվրոպայի խորհրդի շրջանակում ստանձնած պարտավորություն չի կարելի համարել։ Հենց այս պահին, երբ մենք այստեղ հարմարավետ քննարկում ենք մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերը, 120 հազար մարդ, որոնք պաշտպանված են այս կազմակերպության, այս վեհաժողովի, Մարդու իրավունքների եվրոպական հանձնաժողովի ներքո, սովի են մատնվում։ Եվ մենք միջազգային հանրությունից սպասում ենք որևէ արձագանք»,- հայտարարել է Վարդանյանը։