ՀՀ-ն ՄԻԵԴ-ից որևէ պատասխան չի ստացել Ադրբեջանի դիրքորոշման մասով. Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակ
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից դեռևս որևէ պատասխան չի ստացել։ Այս մասին Factor.am-ի հետ զրույցում ասաց գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Հասմիկ Սամվելյանը։
«Այս պահին դեռևս որևէ պատասխան չկա։ Օրվա ընթացքում նորության դեպքում լրացուցիչ կտեղեկացնենք»,- նշեց Սամվելյանը։
Հիշեցնենք՝ երեկ Ֆրանսիայի ժամանակով 16:00-ին լրանում էր Ադրբեջանի կողմից ՀՀ-ի դիմումին պատասխան ուղարկելու վերջնաժամկետը։ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը դեկտեմբերի 14-ին դիմել էր ստրասբուրգյան դատարան՝ պահանջելով կիրառել միջանկյալ միջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ և պարտավորեցնել վերջինիս ապաշրջափակել Բերձորի (Լաչինի) միջանցքը:
Արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր տեղեկացրեց, որ այսօր կեսգիշերին՝ 00:00-ին Հայաստանի դիմումի հիման վրա ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում կքննարկվի Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը։
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակ է պահում Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։ 1100 քաղաքացի, որից 270-ը՝ անչափահաս, տուն վերադառնալու հնարավորություն չունի: Շուշիի հատվածում միջանցքը փակած ադրբեջանցիներն իրենց անվանում են անկախ բնապահպաններ, թեև նրանց նույնականացումն այլ բան է վկայում։ Միջանցքը փակ է նաև շտապօգնության մեքենաների համար։ Արցախի հիվանդանոցները չեն ստանում անհրաժեշտ բժշկական ապրանքներ ու դեղորայք, մթերային խանութների դարակները կիսադատարկ են։