«Ես տարակուսած եմ պարոն Մինասյանի բերած օրինակից, որ եթե վարչապետը զենքը պահի ինչ-որ մեկի գլխին ու ասի՝ գյուլի, կամ ուզի գյուլել, ՊՊԾ-ն կսատարի նրան: Այս մասին ԱԺ նիստում նշեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը։
«Ես զարմանում եմ՝ այդ ի՞նչ ղեկավարների հետ եք շփվել, որոնք զենքը պահել են ինչ-որ մեկի վրա կամ հրահանգել են պահել զենքը մեկի վրա ու գյուլել: Ես հասկանում եմ` ձեր վախերը գալիս են ձեր նախկին փորձառություններից, բայց ես ձեզ վստահեցնում եմ՝ եթե մեր իշխանությունը լիներ այդպիսին, ապա այն ամենը, ինչ տեղի ունեցավ պատերազմից հետո, կբերեր այլ հետևանքների։
Նոյեմբերի 9-ի գիշերը, երբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին «բաշիբոզուկների խուժանը» մահվան դուռն էր հասցնում, ՊՊԾ-ն այդ ժամանակ չգյուլեց ոչ մեկին:
Երևակայական բաներ եք խոսում ու դրանով փորձում եք ստվերել, նսեմացնել ցանկացած ռեֆորմ ու կառուցել քաղաքական հետապնդումների ուրվական, տարօրինակ է», – նշեց Կոնջորյանը:
Նշենք, որ ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվում է «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխությունների փաթեթը, ըստ որի՝ նախատեսվում է, որ Պետական պահպանության ծառայությունը չի գործի Ազգային Անվտանգության ծառայության կազմում, այլ կգործի վարչապետի ենթակայության ներքո։