«Ոչ միայն առկա են վիճահարույց կետեր, այլ նաև շատ կարևոր կետեր և առաջարկներ տեղ չեն գտել ռազմավարության վերաբերյալ փաստաթղթում»,- «Հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարություն․որո՞նք են խնդրահարույց կետերը» թեմայով քննարկմանն այս մասին նշեց «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Օլեգ Դուլգարյանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ հանքարդյունաբերության ոլորտը Հայաստանում ձախողված է: «Դա նշանակում է, որ շատ բարձր չափանիշներով ռազմավարություն պետք է ունենանք, որպեսզի ոչ միայն ոլորտը զարգանա, այլ նաև այն դուրս բերվի անվստահության մթնոլորտից, քանի որ հասարակության շրջանում այս ոլորտում առկա խնդիրների պատճառով անվստահություն է առաջացել ոլորտի նկատմամբ: Բայց Հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունից դուրս են մնացել քաղհասարակության առաջարկները, դրանց մեծ մասն անտեսվել է:
Տվյալ փաստաթղթում ամենաաբսուրդայինը և վիճահարույցն այն է, որ չգիտես ինչու փորձ է արվում ևս մեկ անգամ ուժեղացնել հանքարդյունաբերողներին՝ ի հաշիվ համայնքի իրավունքների»,- նշեց Դուրգարյանը։