ԵՄ աջակցությամբ ավելի քան 40 հայ ու ադրբեջանցի փորձագետներ են հանդիպել կլոր սեղանի շուրջ Վրաստանի Կախեթի քաղաքում՝ հունիսի 29-30-ը։
ԵՄ-ի, ՄԱԿ-ի և Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գործընկերների հետ նրանք քննարկել են ապագա խաղաղ Հարավային Կովկասի հնարավոր սցենարները: Քննարկումները վերաբերվել են տնտեսության և կապի, անվտանգության, կառավարման և մշակութային քաղաքականության ոլորտներում սցենարներին, գնահատվել են ազգային կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության և արտաքին դերակատարների կողմից հնարավոր քայլերը՝ բարելավել հայերի և ադրբեջանցիների միջև երկարատև խաղաղության առջև ծառացած բազմաթիվ մարտահրավերների կենսունակ լուծումների հեռանկարները:
Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հաստատել է կայուն խաղաղությանն ուղղված ԵՄ-ի շարունակական հանձնառությունը։ Նա ողջունել է փորձագետների վճռականությունը՝ շարունակելու իրենց ջանքերը երկխոսության, վստահության ձևավորման և նարատիվների դեմ պայքարելու համար, որոնք բացառում են ոչ միայն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների բարելավումը, այլև ամբողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խաղաղ ու բարգավաճ ապագան։