Ադրբեջանի կազմում երբե՛ք չենք լինելու՝ մահվան դատավճիռ է դա․ ՀՀ-ին և Ադրբեջանին է առնչվում այդ բանակցությունը․ Դավիթ Բաբայան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Factor TVի հարցազրույցը Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի հետ
-Բավականին շատ տեղեկատվություն հրապարակվեց Փաշինյան-Ալիև-Միշել բրյուսելյան հանդիպման վերաբերյալ: Դուք ի՞նչ գնահատական ունեք հանդիպման, ինչպես նաև հայտարարված արդյունքների վերաբերյալ, արդյո՞ք ունեք մտահոգություններ:
-Դուք քաջատեղյակ եք՝ պաշտոնական Ստեփանակերտը տարիներ շարունակ ունեցել է իր հստակ դիրքորոշումը ընդհանրապես բանակցային գործընթացի վերաբերյալ, մեր ապագայի վերաբերյալ՝ առավել ևս: Մենք միշտ կարևորել ենք ցանկացած բանակցություն, հանդիպում՝ համարելով ավելի գերադասելի, քան բախումն ու պատերազմը, բնական է: Բայց, միևնույն ժամանակ, մենք ունենք մեր «կարմիր գծերը», որոնց մասին մշտապես, հատկապես վերջին ժամանակահատվածում ավելի հաճախակի ենք խոսում, և այդ «կարմիր գծերը» չեն փոփոխվում, ավելին կարող եմ ասել՝ ավելի զգայուն են դարձել: Այդ «կարմիր գիծը» հետևյալն է՝ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, որևէ ձևով մեզ չենք պատկերացնում Ադրբեջանի կազմում, դա արցախահայության համար պարզապես կլինի մահվան դատավճիռ: Բայց այս բանակցությունները, ինչպես մենք տեսանք հաղորդագրություններից, հիմնականում, եթե ոչ ամբողջությամբ, առնչվում էին Հայաստան-Ադրբեջան փոխհարաբերություններին: Իհարկե, Արցախյան հիմնախնդիրը մի մեծ ռազմական, ռազմաքաղաքական, աշխարհաքաղաքական, բարոյահոգեբանական տիրույթ է, որտեղ կան նաև Հայաստան-Ադրբեջան փոխհարաբերությունները և Արցախ-Ադրբեջան փոխհարաբերությունները, իհարկե, սրանք փոխկապակցված են, բայց, այնուամենայնիվ, առանձին գործընթացներ են:
Պարո՛ն Բաբայան, այդ տարածված հայտարարություններում որևէ խոսք չկար Արցախի մասին՝ բացառությամբ այն նշումը, որ Նիկոլ Փաշինյանն է արել, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ վարչապետը ներկայացրել է Արցախի դեմ վերջին շրջանում Ադրբեջանի իրականացրած գործողությունները: Բայց այն, որ չկա որևէ նշում ընդհանրապես Արցախի վերաբերյալ, կարգավիճակի վերաբերյալ, գոնե պաշտոնական տեքստում, դա ի՞նչ է նշանակում, այդ հարցը հետագայո՞ւմ է քննարկվելու, այս պահին չկա՞ որևէ կոնսենսուս. այս հանգամանքը Ձեզ ի՞նչ է հուշում: Չմոռանանք նաև այն, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն Ադրբեջանի հինգ հարցերին ի պատասխան՝ նշել էր, որ պետք է արցախահայության իրավունքները որոշվեն և կարգավիճակը քննարկվի, բայց կոնկրետ այս հանդիպման արդյունքներում նշում չկար, իմ հարցն այդ մասին է:
-Եթե նշում չկա, ուրեմն չի քննարկվել, և քննարկվել են, ինչպես ես արդեն ասացի, Հայաստան-Ադրբեջան փոխհարաբերությունները: Կրկնում եմ՝ մեզ համար որևէ այդպիսի հեռանկար չկա, ընդհանրապես քննարկման առարկա էլ չէ մեզ համար Ադրբեջանի կազմում լինելը: Սա, կարծում եմ, բոլորի համար պարզ է: Հայաստան-Ադրբեջան փոխհարաբերությունների գոնե ինչ-որ կերպ կարգավորումն արդեն այլ գործընթաց է, և չի կարող փոխկապակցվել Արցախի կարգավիճակի հետ՝ Ադրբեջանի կազմում: Ես չեմ պատկերացնում, նույնիսկ չեմ էլ ուզում պատկերացնել, որ կարող է լինել Հայաստանի Հանրապետության որևէ իշխանություն, որը կճանաչի Արցախը Ադրբեջանի մաս: Սա պարզապես հնարավոր չէ, չեմ էլ ուզում մտածել այդ մասին: Դրա համար մենք ունենք մեր «կարմիր գծերը», հասկանում ենք, որ սրանք երկու տարբեր գործընթացներ են։ Այո՛, փոխկապակցված են, կան առնչություններ, բայց այս է «կարմիր գիծը», և եթե Ադրբեջանի այդ նախապայմանները չեն ընդունվում, ուրեմն այդ գործընթացն ընթանում է այլ՝ զուգահեռ տիրույթում: