ԱԺ այսօրվա նիստում ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն անդրադարձավ մեկ անձից գնումների հետ կապված ընդդիմության բարձրաձայնած խնդիրներին:
«Ուզում եմ մի օրանակ բերել, թե ինչպես կարող է լինել, որ կոնկրետ մեկ ընկերություն և նրա հնետ փոխկապակցված ուրիշ ընկերություններ դիմեն՝ մասնակցելու որևէ պետական մրցույթի և հրաժարվեն կամ ճիշտ չգնահատեն իրենց հնարավորությունները:
Մենք 2018-ին ականատես ենք եղել նման բանի՝ մի ընկերություն և նրա հետ փոխկապակցված տարբեր ընկերություններ տենդերների մոտավորապես 60 տոկոսից ավելիին դիմել էին և հաղթել՝ ցածր գներ առաջարկելով և այդպիսով տորբեդահարելով գնումների ամբողջ պրոցեսը: Այդ պրոցեսը տապալվեց, և դրա հետևանքով  ճանապարահաշինության ամբողջ պրոցեսները, որ պետք է սկսեինք 2019-ի մարտ- ապրիլին, հետաձգվեցին, որովհետև ստիպված էինք նոր նախագծային մրցույթ հայտարարել: Դա կարող է լինել չարամտության արդյունք, կարող է լինել քաղաքական նպատակահարմարության արդյունք կամ տարբեր այլ հանգամանքներ, և կարող է լինել նաև օբյեկտիվ հանգամանք, երբ ընկերությունը չի կարողանում ճիշտ գնահատել իրավիճակը և իր կարողությունները՝ և՛ ֆինանսական, և՛ ենթակառուցվածքային առումով, և կարող է այդ ընկերությունը ընթացքում հրաժարվել՝ հասկանալով, որ այդ պրոյեկտը իր ախորժակով չէր»,- նշեց Հակոբյանը: