Արցախի դեօկուպացիայի կարևորագույն կետերով հարցն ուղղակիորեն անտեսվում է: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը՝ անդրադառնալով 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում Արցախի դեօկուպացիայի վերաբերյալ իր և Թագուհի Թովմասյանի կողմից ներկայացրած հայտարարության նախագիծը չքննարկելու փաստին:
Նա նշեց, որ հանձնաժողովը դրական եզարակցություն էր տվել և վերջին քառօրյայի ժամանակ հայտարարությունը պետք է քննարկվեր, բայց քանի որ քառօրյան չկայացավ, արտահերթի օրակարգում ընդգրկելու համար, դիմել է «Իմ քայլը» խմբակցությանը և համապատասխան հանձնաժողովին, սակայն պատասխան դեռ չի ստացել:
«Հերթական անգամ անտեսում են Արցախի կարգավիճակի հարցը», – նշեց Հովսեփյանը՝ նշելով, որ 8-րդ գումարման ԱԺ-ից ևս հույս չունի, նրա հույսն ընդդիմադիր ուժերն են, որ նաև օրենքի նախաձեռնությամբ հանդես կգան:
«Արցախի դուռը իշխանության համար նոյմեբերի 9-ով փակվել է, թերևս, ավեի վաղ էր փակվել, նոյեմբերի 9-ը վերջնական կետը դրեց: Մի ամբողջ ֆրակցիա, որը պետք է անցնի 8-րդ գումարման ԱԺ, իր վերաբերմունքը ևս մեկ անգամ հայտնեց»,- ընդգծեց Հովսեփյանը: