Ադրբեջանցիների մի մասը դեռևս շարունակում է գտնվել ՀՀ տարածքում և, փաստացի, ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով ստեղծված խնդիրը չի լուծվել։ Այս մասին ՀՀ ՊՆ պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը տեղեկացրել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։ Հարությունյանը հայտնել է, որ սահմանային այդ հատվածներում երկու կողմից էլ մեծ ուժեր են կուտակված, իրավիճակը արագ չհանգուցալուծելու դեպքում հետևանքները կարող են անկանխատեսելի լինել։
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նույնպես անդրադարձել է խնդրին և ասել, որ Մոսկվան չի տեսնում հայ-ադրբեջանական սահմանի իրավիճակի հետ կապված առիթ՝ «հույզերը սրելու» համար, Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Երևանին ու Բաքվին դեմարկացիայի հարցում։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է զինվորական ծառայությունից և վարժական հավաքներից խուսափած անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին օրենքը։