Ադրբեջանում ավարտվել են քառօրյա խոշոր զորավարժությունները: Դրանց ներգրավված էին մինչև 10 հազար զինծառայող, շուրջ 100 միավոր տանկեր և այլ զրահատեխնիկա, հարյուրավոր հրթիռահրետանային կայաններ և ԱԹՍ-ներ:
Արցախի ԱԳՆ-ն Ադրբեջանի հայատյաց ու ռազմատենչ քաղաքականության, ինչպես նաև հետագա ագրեսիվ պլանների մարմնավորում է համարում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այցը օկուպացված Հադրութ և հանձնարարությունները՝ ջնջել միջնադարյան հայկական արձանագրություններն օկուպացված տարածքներում գտնվող  եկեղեցիների և հուշարձանների  պատերից։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն էլ հայտարարություն է տարածել, որում նշվում է, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից Հադրութի շրջանում կատարված հայտարարությունները բացահայտում են հայկական բնակավայրերի ոչնչացման և դրանց փոխարեն ադրբեջանական բնակավայրեր ստեղծելու մտադրությունը։
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ստորագրել է քաղաքացիների վարկային պարտավորությունների համար պետական աջակցության ծրագիրը հաստատելու մասին կառավարության որոշումը