Երեկ հրավիրված հանրահավաքի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը չբացառեց սահամադրական փոփոխություններով կիսանախագահական կառվարման մոդելին անցնելու հնարավորությունը։
«Այս տարվա հոկտեմբերին համաժողովրդական հանրաքվեով ընդունենք նոր Սահմանադրություն կամ սահմանադրական փոփոխություններ և, ի վերջո, կիսանախագահական կառավարման համակարգի անցնելը հնարավոր տարբերակներից մեկը պետք է լինի»,- ասաց Փաշինյանը։
Ուշագրավ է, սակայն, որ Նիկոլ Փաշինյանը 2020 թվականի հունվարի 25-ին Կապանում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ կիսանախագահական համակարգը որակել էր ձախողված։
«Իմ մոտեցումը հետևյալն է՝ կիսանախագահական համակարգը Հայաստանի երրորդ Հանրապետության ամբողջ ընթացքում մեր երկիրը ձախողած կառավարման համակարգ է, և դա գործնականում մենք բոլորս տեսել ենք, դա ապացուցվել է: Դա ձախողված և Հայաստանը ձախողած կառավարման համակարգ է»,- նշել էր Նիկոլ Փաշինյանը: