Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Արցախյան պատերազմին մասնակցած ադրբեջանցիները հոգեպես ծանր վիճակում են, զինծառայողների շրջանում ինքնասպանության դեպքերն ավելացել են։ Վերջին շրջանում նման մի քանի դեպք է տեղի ունեցել։
Մասնավորապես, հունվարի 6-ին ադրբեջանական մամուլում տեղեկություններ տարածվեցին, որ Կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալի հոգեբուժական բաժանմունքում կախվելու միջոցով ինքնասպան է եղել պատերազմի մասնակից, 1985թ․ ծնված Վուսալ Մուսաևը, որն այնտեղ բուժում էր ստանում դեկտեմբերից։ Ռազմական գործողությունների ժամանակ նա ստացել է գանգուղեղային ծանր վնասվածք Թալիշի ուղղությամբ մարտերի ժամանակ։ Ի դեպ՝ Մուսաևի հետ կատարվածից առաջ սոցիալական ցանցերում բազմաթիվ հրապարակումներ էին արվում նրա՝ ծանր վիճակում գտնվելու մասին, հարազատներն օգնություն էին խնդրում։
Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից ինքնասպանության հաստատման մեկ այլ դեպք էլ եղել է հունվարի 9-ին։ Ինքնասպան է եղել 24-ամյա Յունիս Մանսուրովը։ Ըստ տարբեր տեղեկությունների՝ նա զորացրվել է դեկտեմբերի 30-ին և բավական ծանր տարել ռազմական գործողությունների հետևանքները։ Ադրբեջանի ՊՆ-ն հաղորդում է, որ ինքնասպանությունների դեպքերի առիթով քրեական գործեր են հարուցվել։ Այլ մանրամասներ չեն հայտնում։
Ի դեպ՝ օրերս էլ բնակարանում մահացած է հայտնաբերվել պատերազմի մեկ այլ մասնակից՝ 24-ամյա Քյամալ Սուլեյմանովը։ Լրատվամիջոցներին Սուլեյմանովի հարազատները պատմել են, որ դեկտեմբերի 31-ին զորացրվելուց հետո նա անհետ կորել է։ Դիմումները ոստիկանություն ու ԶԼՄ-ներին արդյունք չեն տվել, միայն օրեր անց իրավապահներն Ապշերոնի շրջանի տներից մեկում հայտնաբերել են տղամարդու, կնոջ ու երեխայի մարմիններ։ Տղամարդը եղել է Սուլեյմանովը։ Կան վարկածներ գազից թունավորման կամ ինքնասպանության, տարվում է քննություն։
Այս հարցի կարգավորումը նույնպես Թուրքիան իր ձեռքն է վերցրել․ հունվարի 12-ին Ադրբեջան է ժամանել թուրք հոգեբան-մասնագետների 20 հոգանոց խումբ, որպեսզի աջակցություն ցուցաբերի պոստտրավմատիկ համախտանիշով զինծառայողներին։