Կոռուպցիոն նոր սկանդալ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում․ Շվեդիայում Ադրբեջանի դեսպանատան դիվանագիտական ողջ անձնակազմը հետ է կանչվել Բաքու
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում կոռուպցիոն նոր սկանդալ է հասուսանում, որն այս անգամ կապված է Շվեդիայում Ադրբեջանի դեսպանատան հետ։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են հրապարակվում, որ  Ստոքհոլմում դեսպանության ամբողջ դիվանագիտական կորպուսը հետ է կանչվել։ Xeber.de-ի տվյալներով՝ Բաքու են վերադարձել Շվեդիայում Ադրբեջանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Գյունեշ Ռուստամզադեն, առաջին քարտուղար Վագիֆ Սեյիդբեյովը, հյուպատոսական ու հումանիտար հարցերի կցորդ Էլմար Մամեդովը, ֆինանսական կցորդ Բեհրուզ Մամեդլին և դեսպանատան այլ պատասխանատու պաշտոնյաներ։
Այս ամենը կապված է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում կոռուցիոն սկանդալի, գլխավոր դատախազության կողմից պաշտոնական դիրքի չարաշահման, ԱԳՆ պաշտոնատար անձանց հափշտակությունների և կոռուպցիայի փաստերով հարուցված քրեական գործերի հետ:
Լրատվամիջոցի հաղորդմամբ՝ դեսպանատան շենքի դռները փակ են, հեռախոսազանգերին ոչ ոք չի պատասխանում։
Նշենք, որ օգոստոսի 13-ին Ադրբեջանի հատուկ ծառայության աշխատակիցները ձերբակալել էին այդ պահին Բաքվում գտնվող Սերբիայում, Չեռնոգորիայում, Բոսնիա և Հերցոգովինայում Ադրբեջանի դեսպան, նախկին գլխավոր դատախազ Էլդար Հասանովին։
Այս տարվա հուլիսին էլ Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայությունը հատուկ գործողություն էր իրականացրել երկրի ԱԳՆ-ում, ինչի արդյունքում ձերբակալվել էին մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Նրանք մեղադրվում են կոռուպցիոն հանցագործությունների մեջ։
Հիշեցնենք նաև, որ հուլիսի 15-ին կառավարության անդամների հետ տեսակոնֆերանսի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կոշտ քննդատության էր ենթարկել այժմ արդեն ԱԳ նախկին նախարար Էլմար Մամեդյարովին։ Պատճառն այն էր, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսյան մարտերի օրերին Մամեդյարովը բացակայել է աշխատավայրից։ Արդյունքում Մամեդյարովը հեռացվեց պաշտոնից, ԱԳ նախարար նշանակվեց կրթության նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։