Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մտահոգություններ ունի «Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագծի վերաբերյալ։
«Մտահոգությունները վերաբերում են դրանց պրակտիկ կիրառությանն ու դրանց համաչափությանը։ Այս հարցը կարևոր է, քանի որ արտակագ դրության ողջ ընթացքում մեր մոնիթորինգը ցույց տվեց, որ խնդիրներ են առաջանում ոչ միայն մարդկանց համա, այլև պետական մարմիններն են խնդրի առաջ կանգնում և որոշակի առումով դառնում են այս կարգավորումների իրավական զոհը։ Լինում են նաև իենց համար ոչ հստակ կարգավորումներ»,- նշեց Թաթոյանը։
ՄԻՊ-ը նկատառումներ ունի ինքնամեկուսացման և մեկուսացման ցուցումների վերաբերյալ, վիճարկման դիմումները քննարկելու, ինչպես նաև կարանտին և արտակարգ իրավիճակ ռեժիմների հարաբերակցության վերաբերյալ։