ՀՀ նախագահի այցը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն շատ կարևոր էր մի քանի առումով՝ քաղաքական, տնտեսական, ինչու ոչ նաև անվտանգության. լրագրողների հետ զրույցում ասաց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը՝ անդրադառնալով հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին ու ՀՀ նախագահի Իրան կատարած այցին:
«Հարավային Կովկասում Հայաստանը ներկայացվեց բարձր մակարդակով՝ նախագահի մակարդակով, և սա ուղերձ էր նաև Թեհրանին, որ Երևանը հավատարիմ է Թեհրանի հետ իր հարաբերությունները զարգացնելու վերաբերյալ արված հայտարարություններին և Իրանի նոր կառավարության հետ պատրաստ է իր հարաբերությունները խորացնել»,- նկատեց բանախոսը՝ հավելելով, որ կարծում է՝ Երևանի քաղաքական քայլը կգնահատվի Իրանի կողմից:
Իրանագետը նկատեց, որ անվտանգության առումով շատ կարևոր էր Իրանի նախագահի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ. «Իրանը հայտարարեց, որ այսուհետ թույլ չի տա, որ իր հյուսիսային շրջաններում  ապակայունացում տեղի ունենա: Խոսքը վերաբերում է Ադբեջանի սադրիչ քաղաքականությանը, որը որոշ դեպքեորւմ Իրանի և Արցախի սահմանին է տեղի ունենում»: