Ոստիկանական մի քանի շերտանոց պատնեշով են իրարից բաժանված Գարեգին Բ-ին աջակցողներն ու նրա հեռացումը պահանջողները. Մայր տաճարի բակն աննախադեպ բազմամարդ է, հավաքվածների մեծ մասը եկել է տասը եպիսկոպոսների հայտարարության պատճառով։
Վեհարանից Մայր տաճար ժամերգության գնացող Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը լսում է իրեն ուղղված կողմ և դեմ արտահայտություններ։ Կաթողիկոսին ուղեկցող հոգևորականները թույլ չեն տալիս լրագրողներին մոտենալ Հայ առաքելական եկեղեցու առաջնորդին։ Գարեգին Բ-ն եկեղեցի է մտնում առանց քաղաքացիների վանկարկումներին արձագանքելու։
Նախատեսված ժամից ուշ վեհարանի մոտ են գալիս քաղաքացիներին Մայր Աթոռի բակ հրավիրած եպիսկոպոսները՝ Նավասարդ Կճոյանի, Վազգեն Միրզախանյանի, Գևորգ Սարոսյանի և մյուսների գլխավորությամբ։ Նշյալ հոգևորականներին ուղեկցում են ամուր շղթա կազմած քաղաքացիական հագուստով  անձինք, որոնք բիրտ կերպով հարվածում և հեռացնում են եպիսկոպոսներին հարցեր տալու ցանկություն ունեցող լրագրողներին։
Կաթողիկոսն ու նրան կաթողիկոսական գահից հեռանալու պահանջ ներկայացնող հոգևորականները միաժամանակ միմյանց կոչերով են դիմում։
«Շարունակվում են հարձակումները մեր Սուրբ եկեղեցու դեմ։ Սուրբ Էջմիածնի դեմ հերթական ոտնձգության փորձը կատարվեց այսօր, ցավոք, մեր որոշ եկեղեցականների միջոցով»,- հայտարարում է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը։
Մինչ կաթողիկոսը միասնության կոչ է անում և իր դեմ դուրս եկած Կճոյանին, Միրզախանյանին, Սարոյանին և մյուսներին առաջարկում է վերադառնալ հարցերը եկեղեցական կանոններով քննարկելուն, վերջինները Մայր Աթոռի քարտուղարություն Գարեգին Բ-ի հրաժարականի պահանջով դիմում են ներկայացնում։
Տասը եպիսկոպոսները հեռանում են՝  լավ պատրաստված  պաշտպանական շղթա կազմած քաղաքացիական հագուստով անձանց  ուղեկցությամբ ու էլի լագրողների և քաղաքացիներրի  նկատմամբ բիրտ  ուժի դրսևորմամբ։ Հարցերը, թե ինչու են եպիսկոպոսները  թիկնազորով  պատնեշված՝ մնում են անպատասխան։
«Մեր մասնակցությամբ թույլ չտվեցինք, որ պղծություն տեղի ունենա։ Տաճարի դռներն էին փորձում ջարդել, մեզ համար անընդունելի էր, մենք այդ առումով կարևոր դերակատարություն ունեցանք»,- ասում է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը հակադարձում է․ «Դա միայն ժպիտ է առաջացնում, ո՞վ է հարձակվել եկեղեցու վրա։ Եկել էին հարձակվեին եկեղեցու տասը եպիսկոպոսների վրա, որ պաշտպանեն մյուս խումբ եպիսկոպոսներին»։
Ընդդիմության և իշխանության ներկայացուցիչնները միմյանց են մեղադրում Հայ Առաքելական եկեղեցու բնականոն գործունեությունը խաթարելու համար։
«Ալիք մեդիա»-ի հիմնադիր Արսեն Խառատյանը, անդրադառնալով կաթողիկոս-վարչապետ կոնֆլիկտին, նշում է, որ ապագայում այլ գործողություններ կլինեն, մինչև անգամ ձերբակալություն, եթե կողմերից որևէ մեկը զիջումների չգնա։
Ուշագրավ է, որ երեկ, երբ և՛ կաթողիկոսն ու նրա շքախումբը, և՛ տասը հոգևորականները  հեռացել էին, անգամ ընդդիմադիր և իշխանական քաղաքական գործիչներն ու պաշտոնյաներն էին գնացել, տարածքում հավաքված ժողովուրդը դեռ տևական ժամանակ չէր հանդարտվում՝ միմյանց հասցեին ատելության խոսք ու վիրավորանքներ հնչեցնելով։