Համաշխարհային բանկը կանխատեսել է, որ Հայաստանում այս տարի ներդրումներ-ՀՆԱ հարաբերակցությունն աճելու է, սակայն, երբ այդ ցուցանիշները համեմատում ենք, հասկանում ենք, որ դրանք ոչ թե աճելու,  այլ նվազելու են, հետևաբար, Համաշխարհային բանկի նման կառույցները մեզ նման փոքր պետությունների տնտեսական ցուցանիշներն օպերատիվ կերպով չեն երառում իրենց բազայում։
Այս մասին այսօր հրավիրված քննարկման ժամանակ ասաց տնտեսագետ Բաբկեն Թունյանը։
Խոսելով ներդրումներին նպաստող գործոնների մասին՝ տնտեսագետը նշեց, որ բիզնեսմենների համար տեսանելի խաղի կանոններ են պետք,  և եթե անգամ մեր երկրում ընթանում է ստվերի և կոռուպցիայի դեմ պայքար, միևնույնն է, բիզնեսմենը պետք է հստակ իմանա, թե ինչ կարող է իրեն սպասել։
Բաբկեն Թունյանը նկատեց, որ որոշակիություն է պետք հետևյալ հարցում․ բիզնեսմենը  պետք է իմանա, երբ մտնեն իր մոտ ստուգումների, ինքը որքա՞ն ժամանակով հետ կընկնի կամ ի՞նչ պատիժ կհասնի իրեն, որովհետև այդ անորոշությունը խոչընդոտում է բիզնես ակտիվությանը։