ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը փոխվել է. Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել Աբրահամյանի նկատմամբ խափանման միջոց սահմանել վարչական հսկողությունը: Այս մասին Factor TV-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեց Հակակոռուպցիոն դատարանների մամուլի խոսնակ Արմինե Նովրուզյանը։
Հիշեցնենք՝ Հովիկ Աբրահամյանը ձերբակալվել էր մի քանի դրվագ փողերի լվացման, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցության մեղադրանքներով։
Հովիկ Աբրահամյանը մեղադրյալի կարգավիճակ ունի նաև «Ավազահատիկ»-ի գործով։ Մասնավորապես, ըստ նախաքննական մարմնի՝ 2000 թվականին հիմնադրված «Ավազահատիկ» ընկերությունը Արարատի մարզում զբաղվել է հանքարդյունաբերությամբ՝ ներգրավելով վարկային միջոցներ, կատարել է շուրջ 80 հազար դոլարի ներդրում, ձեռք է բերել ավազի լվացման և մաղման հոսքագծեր։ Սակայն 2008 թվականին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք ստեղծել են արհեստական խոչընդոտներ՝ պահանջելով ընկերության բաժնեմասերի 60 տոկոսը՝ նշելով, որ հակառակ պարագայում հանքերը չեն շահագործվի, ընդ որում, բաժնեմասերի 60 տոկոսը պահանջել են ձևակերպել երկու տարբեր անձանց անունով՝ յուրաքանչյուրին 30 տոկոս։