Բաքվի զինվորական դատարանում այսօր տեղի է ունեցել Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ հարուցված շինծու գործերով դատական նիստը։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ նիստը նախագահող դատավոր Զեյնալ Աղաևը հայտնել է, որ դիտարկվել են Ռուբեն Վարդանյանի կողմից նախորդ դատական ​​նիստում ներկայացված միջնորդության վերաբերյալ քրեական գործի նյութերը։ Նա նշել է, որ դատարանը գնահատել է նրա և  պաշտպանի կողմից ներկայացված բոլոր միջնորդությունները։
Նիստի ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանը դիմել է դատարանին։ Նա նշել է, որ դատավորների կազմը նախկինում պայմաններ է ստեղծել իր և իր պաշտպանի համար՝ նիստի արձանագրություններին ծանոթանալու համար։ Այժմ նրանք ցանկանում են ծանոթանալ նախապատրաստական ​​նիստում կայացված և արձանագրություններում արտացոլված որոշումներին։
Բացի այդ, պաշտպանությունը խնդրել է իրենց տրամադրել որոշումներից քաղվածքներ՝ տարբեր ամսաթվերին կայացած նիստերում իրենց ներկայացրած միջնորդությունների բավարարման։ Փաստաբան Աբրահամ Բերմանը պաշտպանել է Վարդանյանի դիմումը։
Զեյնալ Աղաևը նշել է, որ մինչ այժմ դատարանը պայմաններ է ստեղծել «մեղադրյալի և նրա պաշտպանի համար՝ ծանոթանալու իրենց հետաքրքրող փաստաթղթերին, և ինչպես նախկինում, կրկին պայմաններ կստեղծվեն» ։
Այնուհետև դատավարության ժամանակ ցուցմունք են տվել, իբր, ««տուժողներ, ինչպես նաև Հայաստանի ագրեսիվ պատերազմի և օկուպացիոն քաղաքականության ընթացքում կատարված հանցագործությունների հետևանքով զոհվածների իրավահաջորդները»։
Հաջորդ դատական ​​նիստը նշանակվել է հուլիսի 15-ին։