Հունգարիան իր քաղաքացիներին Իրանից տարհանել է Ադրբեջան և ժամանակավորապես Թեհրանից այստեղ  է տեղափոխել իր դեսպանատունը։ Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Մերձավոր Արևելքում մարտական ​​գործողությունները սրվում են, ուստի Իրանում բնակվող մի քանի հունգարացի քաղաքացիներ խնդրել են մեզ դուրս բերել իրենց այնտեղից», – ասել է Սիյարտոն։
Նա նշել  է, որ դիվանագետներն ու նրանց ընտանիքի անդամները դուրս են բերվել Իրանից և ժամանակավորապես տեղավորվել Ադրբեջանում։
«Դեսպանատան աշխատակիցներն ու նրանց ընտանիքի անդամները, ընդհանուր առմամբ տասնհինգ մարդ, այդ թվում՝ երեխաներ, մեկնել են Ադրբեջան, ուստի Թեհրանում դեսպանատան աշխատանքը ժամանակավորապես կիրականացվի այնտեղից մինչև անվտանգության պայմանների բարելավումը», – ասել է Սիյարտոն։
Բուլղարիան փակել է իր դեսպանատունը Իրանում և տարհանել է դիվանագիտական ​​անձնակազմին ու նրանց ընտանիքներին Ադրբեջան՝ Թեհրանի և Իսրայելի միջև աճող լարվածության պատճառով։
Այս մասին հայտարարել է Բուլղարիայի վարչապետ Ռոսեն Ժելյազկովը։
Նրա խոսքով՝ որոշումը կայացվել է այն բանից հետո, երբ Իսրայելը խորհուրդ է տվել բնակիչներին լքել Թեհրանի երրորդ շրջանը։ Հենց այս շրջանի մոտակայքում էր գտնվում Բուլղարիայի դեսպանատունը։
«Մեր դեսպանատունը գտնվում է այս շրջանի մոտակայքում, և մենք որոշել ենք, որ մեր դիվանագետները կլքեն երկիրը։ Դեսպանատունը կշարունակի աշխատել Բաքվից», – հայտարարել է Ժելյազկովը։