Հայաստանը առաջին քաղաքական քարտեզներից մեկում՝ Բաբելոնի ու Ասորեստանի հետ միասին․ Մոսկվայում տեղի է ունեցել «Հայաստանի պատմական քարտեզագրության ատլասի» շնորհադեսը
Մոսկվայում ներկայացվել է 20-րդ դարի ամենահայտնի հայ քարտեզագիրներից մեկի՝ Զատիկ Խանզատյանի «Հայաստանի պատմական քարտեզագրության ատլասի» վերահրատարակված տարբերակը։ Այն ներառում է շուրջ 500 քարտեզ, որոնք ներկայացնում են հայոց պատմության բոլոր հիմնական շրջափուլերը՝ սկսած հնագույն Բաբելոնից մինչև մեր օրերը․ հայտնում են Մոսկվայում հայկական թանգարանից։
«Ատլասում տեղ են գտել պատմական տարբեր շրջանների քարտեզներ՝ սկսած անտիկ աշխարհից (Հերոդոտոս, Ստրաբոն, Պտղոմեոս), մինչև միջնադարյան wu Օսմանյան ժամանակաշրջանի քարտեզագրական նյութեր։ Այս քարտեզները ներկայացնում են Հայաստանն իր պատմական տարածքներով ու անվանումներով, ինչն ընդգծում է երկրի բազմադարյա պատմությունը։ Առանձին կարևորվել է նաև առաջին հայտնի քաղաքական քարտեզներից մեկի՝ Բաբելոնյան քարտեզի ներառումը, որտեղ Հայաստանը նշված է Բաբելոնի ու Ասորեստանի հետ միասին։
Քարտեզների գիտական ճշգրտությունն ու բազմալեզու բնույթը, ինչպես նաև դրանց մանրամասն փաստագրական ներկայացումը հնարավորություն են տալիս ատլասը կիրառել որպես արժեքավոր գիտաքաղաքական աղբյուր՝ հատկապես այսօրվա տարածաշրջանային իրադարձությունների համատեքստում։
Վերահրատարակությունը իրականացվել է Թեքեյան մշակութային միության նախաձեռնությամբ և բարերար Ռուբեն Գրիգորյանի մեկենասությամբ։
Պատմաբանները, ելույթ ունենալով շնորհանդեսի ընթացքում, շեշտել են, որ քարտեզները իրենց պարզությամբ ու մատչելիությամբ առավել արդյունավետ են ժամանակակից տեղեկատվական պայքարում՝ հնարավորություն տալով արագ և համոզիչ կերպով ներկայացնել պատմական փաստերը։
Ատլասը հրատարակվել է հայերեն, ռուսերեն և ֆրանսերեն։ Այն զարդարված է հայկական ավանդական նախշազարդերով և տեղադրված է գեղեցիկ փայտյա պատյանի մեջ։ Վերահրատարակված ատլասը նվիրաբերվել է Ռուսաստանի առաջատար թանգարաններին, կրթական ու հայագիտական կենտրոններին, իսկ առաջիկայում այն կփոխանցվի նաև այլ երկրների մշակութային հաստատություններին»,- ասված է հաղորդագրությունում։