ԱԺ-ն քննարկում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը: Հիմնական զեկուցող, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը ներկայացրեց, որ 2024-ին հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների վարույթում քննվել է 2289 քրեական վարույթ, որոնցից ավարտվել է 849-ը:
Նրա խոսքով՝ ավարտված վարույթներից 167-ը՝ 374 անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան, 682-ը՝ կարճվել:
«Քննության արդյունավետության բարձրացման և, միաժամանակ, ծանրաբեռնվածության աճի մասին է վկայում 2023-ի վիճակագրական տվյալների հետ համեմատական վերլուծությունը: Այսպես՝ 2024-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում 465-ով ավելի վարույթ է քննվել, քան 2023 թվականին: Ընդհանու առմամբ,՝ 2023-ին քննվել է 1824 վարույթ: 2024-ին, նախորդ տարվա համեմատ, ավարտված վարույթների թիվն աճել է 313-ով, 2023-ին ավարտվել է 536 վարույթ: Այսինքն, 2023-ի համեմատ, 2024-ի ընթացքում քննված վարույթների թիվն աճել է 25,5 տոկոսով, իսկ ավարտված վարույթների թիվը՝ 58,4 տոկոսով»,- մանրամասնեց Նահապետյանը։