Թե ինչպես կզարգանա հետպատերազմյան իրավիճակը, հիմնականում կախված է Հայաստանից։ Այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է Բաքվի ADA համալսարանում անցկացված «Դեպի նոր աշխարհակարգ» միջազգային ֆորումում ունեցած ելույթում։
«Մենք վերականգնել ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, վերջ դրել անջատողականությանը և վերահսկողության տակ առել մեր սահմանները։ Մեզ համար այս հարցը փակված է։ Բայց դա չի նշանակում, որ մենք պարզապես անտեսելու ենք հնարավոր սպառնալիքներն ու պոտենցիալ վտանգները»,- ասել է Ալիևը։
Նա հավելել է, թե «պետք է միշտ պատրաստ լինեն հակահարված տալու»։
«Քանի դեռ խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրվել, և Հայաստանն ամբողջությամբ չի հրաժարվել Ադրբեջանի նկատմամբ բոլոր տարածքային պահանջներից, որոնք դեռևս առկա են նրա Սահմանադրության մեջ, և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու իր վարքագծում անկեղծություն չի ցուցաբերել, նոր ռազմական առճակատման վտանգը միշտ գոյություն կունենա»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը։