Իրավիճակը 31/70 ընտրատեղամասում. ՈՒՂԻՂ
«Եվ դրան են ուղղված մեր քաղաքական ու տնտեսական քաղաքականությունները՝ քաղաքական հաձնառություն առ այն, որ Հայաստանը պիտի ունենա երկարաժամկետ խաղաղություն, ապաշրջափակված սահմաններ, զարգացած ենթակառուցվածքներ, տնտեսական ներդրումներ, տնտեսական զարգացում, որն իր հետ պետք է բերի նաև կենսաթոշակների աճի»,- նշեց Արշակյանը:
Նա ընդդիմությանն առաջարկեց, որ, օրինակ, օրենսդրական նախաձեռնություններով հանդես գան ուսուցիչների ատեստավորման, աշխատավարձերի բարձրացման մասին, օրենք բերեն ժողովրդավարության և ընտրություններ չկեղծելու մասին, ապօրինի գույքի մասին նոր օրենք մշակեն:
Նշենք, որ ԱԺ նիտում քննարկվում է «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած՝ «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մաuին օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու մասին հարցը:
Իսկ «Հայաստան» խմբակցությունը նախաձեռնել է օրենքի նախագիծ, որով առաջարկում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից նվազագույն կենսաթոշակի չափը սահմանել այնպես, որ այն պակաս չլինի պարենային զամբյուղի ամսական արժեքից, իսկ միջին աշխատանքային կենսաթոշակի չափը պակաս չլինի սպառողական զամբյուղի ամսական արժեքից:
Մանրամասերը՝ տեսանյութում։