«Եվ դրան են ուղղված մեր քաղաքական ու տնտեսական քաղաքականությունները՝ քաղաքական հաձնառություն առ այն, որ Հայաստանը պիտի ունենա երկարաժամկետ խաղաղություն, ապաշրջափակված սահմաններ, զարգացած ենթակառուցվածքներ, տնտեսական ներդրումներ, տնտեսական զարգացում, որն իր հետ պետք է բերի նաև կենսաթոշակների աճի»,- նշեց Արշակյանը:
Նա ընդդիմությանն առաջարկեց, որ, օրինակ, օրենսդրական նախաձեռնություններով հանդես գան ուսուցիչների ատեստավորման, աշխատավարձերի բարձրացման մասին, օրենք բերեն ժողովրդավարության և ընտրություններ չկեղծելու մասին, ապօրինի գույքի մասին նոր օրենք մշակեն:
Նշենք, որ ԱԺ նիտում քննարկվում է «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած՝ «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մաuին օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու մասին հարցը:
Իսկ «Հայաստան» խմբակցությունը նախաձեռնել է օրենքի նախագիծ, որով առաջարկում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից նվազագույն կենսաթոշակի չափը սահմանել այնպես, որ այն պակաս չլինի պարենային զամբյուղի ամսական արժեքից, իսկ միջին աշխատանքային կենսաթոշակի չափը պակաս չլինի սպառողական զամբյուղի ամսական արժեքից:
Մանրամասերը՝ տեսանյութում։