«Մենք կորուստներ ունեցել ենք, և առաջին հերթին նկատի ունեմ մեր նահատակներին, որոնք անվերադարձ զրկվել են իրենց կյանքից։ Բայց մենք պետք է հասկանանք, ես ինքս ինձ հարց եմ տվել` լավ, ինչի՞ համար զոհվեցին այդ տղաները»,- Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ 44-օրյա պատերազմի զոհերին։
Փաշինյանն իր իսկ հռետորական հարցին է պատասխանում՝ չսպասելով լրագրողի հարցին. «Ինքս ինձ համար գտել եմ այդ հարցի պատասխանը։ Թեև ոչ թե գտել եմ, ոչ թե ստեղծել եմ, հորինել եմ, այլ եկել եմ այդ հարցի պատասխանին՝ անկախության համար, ինքնիշխանության համար, պետություն կամ դրա մասն ունենալու համար, խաղաղության համար։ Այն ժամանակներում, որ մենք չենք զիջել, չենք ունեցել ոչ միայն խաղաղություն, այլև խաղաղություն ունենալու շանս։ Մենք չենք ունեցել պետություն ունենալու հեռանկար»,- իր խոսքում նշեց Փաշինյանը։