Ի՞նչ են ուզում մեր գերիները միջազգայիյն կառուցներից․ ուզում են, որ մասնակցեն դատավարություններին, որպեսզի դա չլինի փակ, որպեսզի լինի կողմ, որը կպատմի աշխարհին, թե ինչ է կատարվում այնտեղ, ինչ շինծու հատորներով մեղադրանքներ են ներկայացվում իրենց ծնված հողում ապրելու համար պայքարած անձանց նկատմամբ։ Այս մասին ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի դիմաց ասաց «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմանդիր Մանե Թանդիլյանը։
«ՄԱԿ կառույցներն ունեն պարտավորություն և մենք այլևս չենք լսելու այն տեքստը, որ մեզ հասկանում են։ Մեզ հասկանալ պետք չէ, գործել է պետք։ Ուրեմն դուք (նկատի ունի ՄԱԿ կառույցներին) կզանգեք Բաքվի ձեր գործընկերոջը, կասեք՝ ներկայանան այդ դատական գործընթացին, և մեզ կտեղեկացնեք՝ զանգե՞լ եք, թե՞ ոչ, ի՞նչ են պատասխանել Բաքվի՝ հանդուգն և ամենաթողության մեջ գործող իշխանությունները»,- նշեց Մանե Թանդիլյանը։
Նշենք, որ ակցիայի կազմակերպիչները պահանջում են ՄԱԿ-ից, որպեսզի կազմակերպության ներկայացուցիչները մասնակցեն Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների դատավարություններին։