Հետախուզման մեջ գտնվող Վիգեն Սարգսյանի պաշտպանը միջնորդեց կասեցնել նրա վերաբերյալ ապօրինի գույքի գործի քննությունը․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Դատախազությունը պահանջում է Պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանից և կնոջից բռնագանձել բնակարաններ, դրամական միջոցներ և ենթադրյալ ապօրինի գնահատված այլ գույք։ Հակակոռուպցիոն դատարանում այսօր նշանակված էր Սարգսյանի գործով դատական նիստ։
Սարգսյանը բացի ենթադրյալ ապօրինի գործից անցնում է նաև քրեական գործերով, 2019 թվականից հետախուզման մեջ է։
Այսօրվա դատական նիստի ընթացքում նրա պաշտպան Արմեն Հարությունյանը միջնորդեց կասեցնել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթը՝ մինչև Սարգսյանի վերաբերյալ քրեական գործերով դատական ակտերի առկայությունը։
Պաշտպանը նշեց, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով քննության առարկա են այն նույն հանգամանքները, որոնք քրեական գործով են քննության առարկա։ Պաշտպանը նաև նշեց, որ քրեական գործի շրջանակներում իրենց իրավունք չունեն վկաների հետ հանդիպումներ ունենալու, ինչը բարդացնում է նույն հանգամանքների վերաբերյալ քաղաքացիական գործի շրջանակներում իրենց կողմից փաստահավաք գործունեություն իրականացնելուն։
Հիշեցնենք, որ Վիգեն Սարգսյանի և կնոջ ենթադրյալ ապօրինի գույքի բռնագանձման գործը դատարան է ուղարկվել 2024-ի մայիսին։ Հայցադիմումի վերաբերյալ Դատախազության կողմից տարածված հաղորդագրության համաձայն՝