Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը պահանջում է 7,5-ից 15 տարվա ազատազրկում ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու մեջ մեղադրվող հինգ տղամարդկանց համար։ Նրանք կապված են մերձմոսկովյան «Կրոկուս սիթի հոլում» տեղի ունեցած ահաբեկչության հեղինակների հետ, հայտնում է Anadolu-ն։
Նրանք համարվում են «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման անդամներ։ Քննիչների տվյալներով՝ նրանք կապ են պահպանել «Կրոկուսում» ահաբեկչության հեղինակներ Շամսիդին Ֆարիդունիի և Սայդակրամի Ռաջաբալիզոդայի հետ։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Ուսմոնովը Ֆարիդունիի հետ ապրել է Ստամբուլում՝ ԻՊ-ի «գաղտնի տանը»։ Ենթադրվում է նաև, որ ամբաստանյալները հեռախոսով քննարկել են առևտրի կենտրոնի վրա ծրագրված հարձակումը։ Մասնավորապես, Ուսոևը նամակագրություն է ունեցել ահաբեկչության հեղինակներից մեկի հետ, որում նա նրան առաջարկել է 800 հազար ռուբլի ռումբը տեղադրելու համար և խոստացել է տրամադրել անհրաժեշտ զենքերը։