Ցանկանում էի Բաքվում COP29-ի ժամանակ բարձրացնել Արցախի հայերի իրավունքների հարցը, Factor TV-ի հետ զրույցում նշում է Գերմանիայից էկոակտիվիստ Արշակ Մկրտչյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ ինչո՞ւ է դիմել Բաքվում անցկացված ՄԱԿ-ի կլիմայական համաժողովին մասնակցության համար։
Մակիչյանը, միաժամանակ, նշում է, որ առանց պատճառը բացատրելու՝ ադրբեջանական իշխանությունները վիզա չեն տրամադրել ինչպես իրեն, այնպես էլ ՄԱԿ-ի համաժողովին մասնակցության համար դիմած մյուս հայերին։ Ադրբեջանը, նրա կարծիքով, էկոլոգիական թեման օգտագործել է Արցախում ցեղասպանության «գրինուոշինգի» համար, իսկ միջազգային կազմակերպություններն անտեսել են այդ հարցը։
Մակիչյանն ու նրա ընտանիքը 2022 թվականին զրկվել են ՌԴ քաղաքացիությունից՝ Արշակի ակտիվիստական գործունեության համար։ Նա նշում է, որ ՌԴ-ում, եթե ռուս չես, պակաս իրավունքներ ունես։ Մակիչյանը պարբերաբար բազմաթիվ ռասիստական բնույթի վիրավորանքներ է ստացել։ Նշում է՝ Ռուսաստանում խտրականության ենթարկվել է մանկապարտեզից սկսած։