«Բաքվում այս պահին ունենք 16 հայ ռազմագերի, որոնք դեռևս դատապարտված չեն, այդ թվում նաև Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը․ նրանց գործերը դեռևս ընթացքի մեջ են»,- ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Արցախի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանական թիմն օրեր առաջ հայտարարությամբ էր հանդես եկել, նշելով՝ Վարդանյանի նկատմամբ շուրջ 45 հնարավոր մեղադրանքների նոր ու հսկայածավալ փաթեթ է առաջադրվել, ինչի հետևանքով Վարդանյանին սպառնում է ցմահ ազատազրկման հեռանկար։ Ըստ պաշտպանների՝ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացված նոր մեղադրանքներն առնչվում են Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 20 տարբեր հոդվածների հատկանիշներին։
«Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ հատուկ ուշադրություն կա Ադրբեջանի իշխանությունների և տարբեր միջազգային կառույցների կողմից, հատուկ վերաբերմունք՝ բացասական իմաստով։ Իհարկե, սա կա բոլոր ռազմաքաղաքական ղեկավարների հանդեպ, բայց հատկապես Ռուբեն Վարդանյանի հանդեպ՝ հաշվի առնելով, որ նրա ընտանիքը և նրա միջազգային իրավաբանական թիմը ավելի հանրայնորեն են պայքարում և ավելի ագրեսիվ են պայքարում նրա դեմ հարուցված քրեական գործերի դեմ»,- ասաց Բեգլարյանը։