Աբխազիայում միջոցներ չկան պետական ​​հատվածի աշխատակիցներին, այդ թվում՝ իրավապահներին աշխատավարձ վճարելու համար, ասել է չճանաչված հանրապետության ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Վլադիմիր Դելբան, գրում է Կոմերսանտը։
Նրա խոսքով՝ այդ աշխատակիցները մնում են առանց ֆինանսավորման թե՛ աշխատավարձի, թե՛ այլ պարտադիր ծախսերի համար։
«Մինչ օրս հանրապետական ​​բյուջեից աշխատավարձ չի վճարվել պետական ​​հատվածի որևէ աշխատողի։ Ընդհանրապես չի վճարվել։ Առաջին հերթին, իհարկե, ուշադրություն եմ հրավիրում անվտանգության բլոկի, իրավապահ մարմինների վրա»,- ասել է Դելբան։
Ըստ պաշտոնյայի՝ երկրի պետբյուջեի բոլոր միջոցներն ուղղվում են Ռուսաստանից էլեկտրաէներգիայի ձեռքբերմանը։ Նա ընդգծել է, որ քանի դեռ շարունակվում է էլեկտրաէներգիայի ձեռքբերման համար միջոցների որոնումը, պետական ​​հատվածի աշխատողները մնալու են առանց աշխատավարձի։
Սեպտեմբերի 1-ից Ռուսաստանը դադարեցրել է սոցիալական վճարումները աբխազ բժիշկներին, ուսուցիչներին և իրավապահներին։ Աբխազիայի արտգործնախարար Սերգեյ Շամբան ասել է, որ դա տեղի է ունեցել Ռուսաստանի հանդեպ պարտավորությունները չկատարելու պատճառով։