«Վերջին տարիներին ՀՀ-ն զգալի առաջընթաց է գրանցել երեխաների և բարեկեցության պաշտպանությանն ուղղված իրավական ու ինստիտուցիոնալ շրջանակների ընդլայնման ուղղությամբ»,- Ազգային ժողովում հրավիրված խորհրդարանական լսումների ժամանակ իր ելույթում նշեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Տաթևիկ Ստեփանյանը։
Հիշեցնենք՝ Ազգային ժողովում խորհրդարանական լսումներ են հրավիրվել «ՄԱԿ-ի Համընդհանուր Պարբերական Դիտարկման ընթացակարգի շրջանակներում ՀՀ չորրորդ ազգային զեկույցում երեխայի իրավունքների վերաբերյալ ներկայացվելիք հարցերը» թեմայով: Այն վարում է ԱԺ պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը։
Փոխնախարարն ընդգծեց, որ 2024-2029 թվականների համալիր ծրագրերի նախագծով փորձել են հասցեագրել ՀՀ-ում բնակվող բոլոր երեխաների բոլոր իրավունքները.
«Բուլինգ, սեռական շահագործում, պատիժ և այլ սահմանումներ են մտցվել Քրեական և Քրեադատավարական նոր օրենսգրքեր, որոնք ավելի հասցեական են դարձրել երեխայի պաշտպանության մասով ձեռնարկված գործողությունները»,- նշեց փոխնախարարը։