Ներկայացվել են Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո քաղհասարակության հետ իրականացրած  աշխատանքներում արձանագրված ձեռքբերումները
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նոյեմբերի 6-ին հանդիպել է Միջազգային իրավունքի եւ մարդու իրավունքների ծրագրի տնօրեն Ֆրեդերիկա Շվիգոֆերովային, Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի ծրագրի պատասխանատու Ալեքսանդրա Լեյբովային եւ «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ տնօրեն Արտակ Կիրակոսյանին:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերը ներկայացրել են Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության վավերացումից հետո քաղաքացիական հասարակության հետ իրականացրած  աշխատանքներում արձանագրված ձեռքբերումները: Նրանք  խոսել են մասնավորապես օրեր առաջ տեղի ունեցած թրեյնինգի արդյունքների մասին, որը կազմակերպվել էր Հայաստանում գործող հասարակական կազմակերպությունների համար:
Ֆրեդերիկա Շվիգոֆերովան անդրադարձել է տարբեր երկրների փորձին, Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության վավերացումից հետո ընդունվելիք անհրաժեշտ օրենսդրության առանձնահատկություններին:
Վլադիմիր Վարդանյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է Հայաստանում վավերացման գործընթացի առանձնահատկությունները: Անդրադառնալով ՀՀ-ում իմպլեմենտացիոն օրենսդրության մշակմանը՝ հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ շահագրգիռ գերատեսչությունների մասնակցությամբ արդեն կազմակերպվել է արտագնա մեկ քննարկում Միջազգային քրեական դատարանի հետ համագործակցությանն առնչվող օրենսդրության մշակման հիմնական խնդիրների վերաբերյալ: Նշվել է, որ ակտիվ համագործակցում են ՀՀ արդարադատության նախարարության եւ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի հետ:
Վլադիմիր Վարդանյանը կարեւորել է Միջազգային քրեական դատարանի հետ համագործակցության խորհրդարանական հարթակը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ Միջազգային քրեական դատարանի վերաբերյալ  իրազեկվածությունը բարձրացնելուն առնչվող մի շարք հարցեր: