Ալիևի օգնականը ԵԽ-ում Ադրբեջանի վերաբերյալ քննարկումն անվանել է «կրկես», իսկ հայ ռազմագերիներին՝ «նացիստներ»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևն արձագանքել է ԵՄ զբաղվածության և սոցիալական իրավունքի հարցերով հանձնակատար Նիկոլաս Շմիթի հայտարարություններին, որոնք նա հնչեցրել է Եվրախորհրդարանում ունեցած ելույթում։
«Եվրախորհրդարանում քննարկումներից մի քանիսը մեզ հիշեցնում են աբսուրդի թատրոն կամ կրկես։ Աշխարհն ականատես է եղել այս հաստատությունում կոռուպցիայի խայտառակ պրակտիկայի։ Իմ երկրի դեմ այս բարձրախոսներից շատերը վարձատրվում են հայկական լոբբիի և Հայաստանի կառավարության PR-ի ու լոբբիստական ​​արշավի կողմից»,- հայտարարել է Ալիևը Politico-ին։
Նա ԵՄ մարդու իրավունքների հանձնակատարին խորհուրդ է տվել «լրջորեն զբաղվել Եվրամիությունում մարդու իրավունքների աճող խնդիրներով՝ ուրիշներին քարոզելու փոխարեն»։ Բացի այդ, Ալիևի օգնականը հերթական անգամ անհիմն մեղադրանքներ է հնչեցրել՝ հայատյացություն դրևորելով և Բաքվում ապօրինիաբար պահվող հայ ռազմագերիներին անվանել «նացիստներ»։
«Հայ ռազմական հանցագործներին ազատ արձակելու կոչերը, որոնք սպանել են անմեղ ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչներին, հավասարազոր են նացիստական ​​ռազմական հանցագործներին ազատ արձակելուն»,- հայտարարել է Հաջիևը։
Նշենք, որ եվրահանձնակատար Նիկոլաս Շմիթը հայտարարել էր, որ մի քանի շաբաթից անցկացվելիք COP29 համաժողովն Ադրբեջանի իշխանությունների համար լավ հնարավորություն է՝ ցույց տալու իրենց հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորություններին։
«COP29-ը նաև պատմական հնարավորություն է խաղաղության համար: Ադրբեջանն ու Հայաստանը երբեք այսքան մոտ չեն եղել տասնամյակների հակամարտությունը հաղթահարելուն։ Համաժողովը պատմական հնարավորություն կլինի Ադրբեջանի և Հայաստանի համար՝ աշխարհին ցույց տալու իրենց հավատարմությունը խաղաղությանը»,- ասել է հանձնակատարը և հավելել, որ Ադրբեջանը կանգնած է կարևոր ընտրությունների առջև՝ ինչպես երկրում մարդու իրավունքների իրավիճակի, այնպես էլ իր հարևանի հետ խաղաղ գործընթացի հետ կապված։