2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի հայերի հետ տեղի ունեցած ողբերգությունը մանիպուլյացիաների և քաղաքականացման առարկա է։ ՀՀ իշխանությունը մեղքը բարդում է 2023 թվականի սեպտեմբերին տեղի ունեցած իշխանափոխության վրա, ընդդիմությունը՝ ՀՀ իշխանության։ Սակայն այդ իրադարձությունների պահին իրադրությունն անելանելի էր, արդեն Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո հասկանալի էր, որ հայկական կողմերը չէին կարող սեփական ուժերով ապահովել Արցախի անվտանգությունը, Factor TV-ի հետ զրույցում նշում է Ժողովրդավարության և անվտանգության հարցերի տարածաշրջանային կենտրոնի տնօրեն Տիգրան Գրիգորյանը։
Նա նշում է, որ առանցքային իրադարձություն էր ռուս-ուկրաինական պատերազմը, ինչից էլ օգտվեց Ադրբեջանը՝ իր քաղաքական նպատակներն իրականացնելու համար, որոնց չէր հասել Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում։
Փորձագետի կարծիքով՝ ինչ-որ պահի Մոսկվան հասկացավ, որ չի կարող գետնի վրա ազդել Ադրբեջանի դիրքորոշման վրա, և ընդունեց Ադրբեջանի բոլոր պահանջները։
Գրիգորյանը վստահ է, որ եթե Ադրբեջանի կողմից որևէ կառուցողական մոտեցում լիներ, արցախցիների գոնե մի մասը կմնար իր տներում։