Հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում, ավելի քան 2 տասնամյակ հետո կրկին տեղի կունենա Վազգեն Բաժբեուկ-Մելիքյանի «Նկարներ ապագայից» խորագրով անհատական ցուցահանդեսը։
Ցուցահանդեսի փակ բացումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 10-ին ժամը 17։00, իսկ հանրության համար բաց կլինի հոկտեմբերի 11-20-ը։
Ցուցահանդեսի ընթացքում հանդիսատեսին կներկայացվի նաև Վազգենի թվով 3-րդ սահմանափակ քանակությամբ տպագրված պատկերագիրքը։
Վազգեն Բաժբեուկ-Մելիքյանը՝ հայկական դասական գեղանկարչության համահիմնադիր Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքյանի որդին ծնվել է Թբիլիսիում: 1957թ-ից սկսել է նկարչություն սովորել հորից: 1968-73թթ սովորել է Մոսկվայի պետական տեքստիլ ինստիտուտում: 1974թ. դիպլոմային աշխատանքի համար ստացել է ԽՍՀՄ ԺՏՆՑ ոսկե շքանշան: 1975թ. նկարչի աշխատանքները ցուցադրվել են «Ինքնանկարը ռուսական և խորհրդային արվեստում» ցուցահանդեսում, Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում: 1976թ-ից եղել է համամիութենական և միջազգային մրցույթների մշտական մասնակից: 1977թ. տեղափոխվել է Երևան: 1982թ-ից եղել է Հայաստանի նկարիչների միության անդամ: 1985թ. Երևանում մասնակցել է ժամանակակից հայկական արվեստի խոշոր ցուցահանդեսի, 1997թ.՝ Երևանի «Ժամանակակից արվեստի թանգարանը 21-րդ դարի շեմին» ցուցահանդեսին: 2000թ. Երևանում ներկայացել է անհատական ցուցահանդեսով: Ունեցել է նաև անհատական ցուցահանդես Գյումրիում, 20 երկրների մասնակցությամբ կազմակերպված միջազգային բիենալի շրջանակներում: Նկարչի աշխատանքները գտնվում են Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանում, Ս.Փարաջանովի թանգարանում, ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Կիպրոսի, Թուրքիայի և այլ երկրների մասնավոր հավաքածուներում: Մահացել է Երևանում 2004 թվականին:
«Կյանքի ընթացքում նկարիչ-արվեստագետը չգտավ արժանի ճանաչում և գնահատական, մերժված մնաց նաև պետական համակարգերի կողմից: Ժամանակն է գիտակցելու Վազգեն Բաժբեուկ-Մելիքյանի նշանակությունը և կարևորելու նկարչի դերը հայ ժամանակակից՝ հատկապես մերօրյա արվեստում»,-ասում էին Վազգենի ժամանակակիցները։