Ռուսական կողմից տեղեկացրել են, որ ՌԴ-ում հայտնաբերվել է հետախուզման մեջ գտնվող Թաթուլ Ասիլյանը, այս մասին Factor.am-ին հայտնեցին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունից։
Թաթուլ Ասիլյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ էր։
Հիշեցնենք, որ անցած տարի նոյեմբերի 13-ին տեղի էր ունեցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նիստ, որը վարել էր վարչության նախագահ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նիստի ժամանակ վարչության որոշմամբ Թաթուլ Ասիլյանը հեռացվել էր կուսակցությունից:
Մայիսի 31-ին արդեն հետախուզում էր հայտարարվել Թաթուլ Ասիլյանի նկատմամբ՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 344-րդ հոդված 2-րդ մասի հատկանիշներով։
Այս հոդվածը ենթադրում է տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից զրկված կամ տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքը կասեցված կամ տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունք չունեցող անձի կողմից հարբած (ոչ սթափ) վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելը կամ այդ անձի կողմից սթափության վիճակի զննություն անցնելուց հրաժարվելը կամ խուսափելը և պատժվում է տուգանքով՝ առավելագույնը քսանապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ ութսունից հարյուր հիսուն ժամ տեւողությամբ, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով: